Lodówka, pralka, telewizor, konsola do gier, radio, czajnik, blender – wszystkie te urządzenia łączy jedno – do prawidłowego działania wymagają zasilania prądem elektrycznym. Zazwyczaj jednak liczba gniazdek, do których można je podłączyć, jest ograniczona. Czy oznacza to, że z któregoś sprzętu należy zrezygnować, by drugi mógł działać? Nie. Wystarczy kupić przedłużacz mieszkaniowy. Jak jednak wybrać właściwy model?
Przedłużacze mieszkaniowe – dlaczego są tak popularne?
Chociaż we współcześnie projektowanych mieszkaniach i domach kładzie się duży nacisk na funkcjonalny rozkład gniazdek elektrycznych w pomieszczeniach, ich liczba nie zawsze bywa wystarczająca. Z pomocą przychodzą przedłużacze mieszkaniowe. To praktyczne akcesoria, które nie tylko pozwalają podłączyć więcej urządzeń do jednego gniazdka, ale również zwiększają zasięg przewodu elektrycznego. W efekcie do sieci można podłączyć sprzęt, który znajduje się w znacznej odległości od gniazdka.
Na rynku dostępnych jest wiele przedłużaczy mieszkaniowych. Wybór właściwego rozwiązania nie jest więc tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy wziąć kilka istotnych kwestii, przy czym kryterium ceny nie powinno być rozstrzygające. Tani przedłużacz mieszkaniowy może bowiem szybko ulec awarii. Jakie aspekty warto więc przeanalizować?
Przedłużacze mieszkaniowe – jaki model wybrać? Istotny przekrój żył i elementy zabezpieczające
Najważniejszym elementem każdego przedłużacza jest przewód, który składa się z żył o określonym przekroju. Przy wyborze optymalnego wariantu należy więc uważnie przyjrzeć się przekrojowi żył. Im będzie on większy, tym bardziej zaawansowany sprzęt przedłużacz będzie mógł obsługiwać. W warunkach domowych najczęściej wystarczają przedłużacze mieszkaniowe o przekroju żył do 1,5 mm2.
Parametru tego nie można jednak analizować w oderwaniu od sumarycznej mocy urządzeń, które zamierza się podłączyć do przedłużacza. Przewód o przekroju 1,5 mm2 pozwala w bezpieczny sposób podłączyć sprzęt, którego sumaryczna moc nie przekracza 3500 W. Jeżeli urządzenia będą działać jednocześnie przez dłuższy czas, wartość tą należy traktować jako maksymalną. Jej przekroczenie może skutkować awarią przedłużacza, a w szczególnych przypadkach nawet pożarem.
Żeby korzystanie z przedłużacza było bezpieczne, należy wybrać model, który będzie wyposażony w uziemienie oraz zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.
Przedłużacze mieszkaniowe – na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze właściwego modelu
Przedłużacze mieszkaniowe różnią się między sobą nie tylko przekrojem żył, ale również liczbą gniazdek na listwie. Na rynku dostępne są zarówno modele z jednym, jak i trzema, a nawet siedmioma gniazdkami. To na, jaki model się zdecydujesz, zależy od Twoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że z czasem liczba urządzeń elektrycznych w Twoim domu może się zwiększyć. Żeby nie kupować kolejnego przedłużacza, od razu wybierz model z większą liczbą gniazd.
Istotną kwestią jest także stopień ochrony IP. Przedłużacze mieszkaniowe z oznaczeniem IP20 można stosować w pomieszczeniach suchych. Natomiast warianty IP44 są dostosowane do pracy w środowisku, w którym mogą pojawić się rozbryzgiwane ciecze. Sprawdzi się on np. w kuchni, łazience oraz piwnicy.
Koniecznie przeanalizuj również długość przewodu. Na rynku znajdziesz zarówno modele 1-1,5-metrowe, jak i warianty 3- lub 5-metrowe. To, który wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że dłuższy przewód nie zawsze znaczy lepszy. Zwinięty może się bowiem nagrzewać, co będzie miało negatywny wpływ na jego żywotność.