Malowanie mebli

Większość z nas po nowym roku przeprowadza w swoim życiu zmiany. Często taką zmianą jest remont mieszkania, ponieważ warto od czasu do czasu odnawiać swoje wnętrze. Wiadomym jest, że nowe otoczenie, a przynajmniej odnowione, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na kompleksowy remont mieszkania. Co w takiej sytuacji? Najlepiej zrobić generalne porządki, a także pomalować ściany. Świeże malowane ściany wywołują pozytywne odczucia estetyczne i wtedy wymiana kilku mebli sprawia, że czujemy większą zmianę.

Oczywiście, odnowienie swojego mieszkania nie jest takie proste. Zanim zabierzemy się za malowanie trzeba przeanalizować jaki kolor należałoby wybrać. Jaskrawe kolory zmniejszają optycznie powierzchnię pomieszczeń, zaś białe ściany wprowadzają często w depresyjny nastrój. Warto wybierać kolory pastelowe, często kombinowane na dwa kolory. Bardzo dobrze sprawdza się kolor szary. U większości osób pojawia się dylemat: “szare ściany – jakie meble dobrać?”

Na całe szczęście, szary jest kolorem dość uniwersalnym, choć zależy to od odcienia. Warto wybierać odcień nie zbyt ciemny, lecz zauważalny. Natomiast odpowiedzią na zadane pytanie: szare ściany – jakie meble wybrać? – tutaj mamy pełne pole do popisu. Szary, jak już wspomniałem, jest kolorem wpasowującym się do różnych stylów. Zarówno do mebli drewnianych i jasnych, jak i różnych intensywnych kolorów, które towarzyszą sofom, fotelom obitym skajami.

Przy tym kolorze ściany jest dowolność wyboru stylu w jakim chcemy utrzymać mieszkanie. Dodatkowym atutem jest fakt, że ściany możemy pozostawić w tym samym kolorze przez wiele lat, jedyne co warto robić, to odnawiać ten kolor co jakiś czas. A w ramach zmian można wtedy wymieniać poszczególne elementy w mieszkaniu.

Wiadomo, że o wiele łatwiej odnawiać mieszkanie, jeśli pozostaje się przy tej samym kolorze. Mniej wykorzystujemy farby, dzięki czemu mnie wydajemy i więcej zostaje nam na nowe meble, które poza doznaniami estetycznymi, dostarczają nam komfortu.

Rzecz jasna, szary, to nie jedyny kolor w jaki możemy pomalować swoje ściany. Jak już wspomniano, warto malować ściany na jasne, pastelowe kolory. Dobrym przykładem jest jasny żółty, zielony, liliowy. Niebieskiego, błękitnego należy unikać, gdyż często pokoje takie wydają się chłodne, co prowadzi do zaniżonego samopoczucia z czasem. Poza tym w zimie, poszukujemy ciepłego, przytulnego miejsca. Jeśli lubimy kolor niebieski warto go zestawić z innym kolorem, na przykład jasnym żółtym. Można wtedy trzy ściany pomalować na żółto i jedną na niebieską lub można zastosować każdą inną kombinację. Tutaj warto zaznaczyć, że i kolor szary można zestawić z innymi kolorami. Dobrze się sprawdza przy intensywnych kolorach, wyciszając go i tonując cały wystrój.

Oczywiście, jeśli zależy nam na jaskrawych kolorach, nie należy się ograniczać. Można i je wybrać, natomiast należy wiązać się z konsekwencjami, o których już wspomniano, a mianowicie o tym, że takie barwy często sprawiają, iż nasze mieszkania stają się optycznie mniejsze. Niektórzy z nas lepiej czują się w intensywnych barwach.

Dobrym pomysłem przy doborze takich kolorów jest wybór barwy: zielonej, żółtej, pomarańczowej. Pomarańczowa bardzo dobrze sprawdza się w kuchni, ocieplając wnętrze, nadając jej pozytywnej energii. Ciekawym połączenie i wartym uwagi jest zestawienie koloru zielonego i fioletowego. Efekty są dość ciekawe, oczywiście jeśli ktoś lubi intensywne kolory. To zestawienie wzbudza w nas pozytywną energią, ponadto jest to dość nietuzinkowe połączenie. Istotnym jest, żeby tutaj zrobić odpowiednie zestawienie, ponieważ zbyt dużo fioletowego może okazać się przytłaczające.

Przy wyborze różnych kolorów trzeb wiązać się z ograniczoną ilością wyboru mebli, ponieważ nie wszystko do nich będzie pasować. Stąd pozostanie przy jasnych pastelowych barwach, albo przy wspomnianym już szarym, jest korzystnym wyborem, a nawet zalecanym. Dzięki takim kolor z pewnością wybór mebli będzie szeroki, a ponieważ są to barwy uniwersalne w przyszłości wystarczy jedynie odnowić takie ściany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here